Możliwe że niektórzy nie wiedzą i w tym celu jest ten post, że cewniki nie są bezpieczne jak wiele rzeczy w medycynie. Ingerujemy w organizm, czego on nie lubi. Cewnik dopęcherzowy Foleya, to prawidłowa nazwa i jedyna która powinna być używana w celu cewnikowania pęcherza. I najlepiej kupować je w aptece, inne źródła nie są na tyle pewne, że produkt jest sterylny.
To jest najważniejsza kwestia dotycząca cewników, czyli sterylność. Zachowujemy ją na 4 etapach przygotowywania i zakładania cewnika.
Aby dobrze zrozumieć dopowiem jedną rzecz, że mocz staje się NIE sterylny w momencie opuszczenia nie pęcherza, a cewki moczowej, czyli dopiero będąc na zewnątrz.
Wracając do sterylności powiedzmy co jest potrzebne nam do zrobienia tego. Oczywiście prócz samego cewnika potrzebujemy jeszcze: sterylnych rękawiczek(nie są to rękawiczki z pudełek kartonowych, a zapakowane w zamknięty foliowy woreczek i każda oddzielnie osłonięta papierkiem z napisem lewa, prawa), żel lignokainowy urologiczny(niestety jest on tylko na receptę dlatego dostanie go jest raczej mało możliwe bo żaden lekarz go nie przepisze bo nie mamy po co go używać)możemy namoczyć cewnik solą fizjologiczną aby się ślizgał, strzykawka najlepiej z solą fizjologiczną i gazik do dezynfekcji. Taki zestaw pozwala na bezpieczne założenie cewnika.
Skoro wiadomo już co mamy mieć do założenia cewnika, napiszmy jak zrobić to bezpiecznie bo chcę żebyście właśnie tego byli świadomi. Zacznijmy od przygotowania zestawu, najpierw część niesterylna: przygotujcie strzykawkę, najlepiej 10ml napełnijcie ją solą, otwórzcie cewnik ale tylko końcówkę abyście mieli dostęp do tej końcówki na tyle aby ją złapać, reszty nie dotykacie pod żadnym pozorem bez sterylnych rękawic, cewnika nie wyciągamy z paczka.
Dezynfekujemy teraz cewkę moczową gazikiem. Jeżeli jakoś posiadacie lignokainę w żelu w tym momencie wkładamy końcówkę strzykawki z lignokainą do cewki i wpuszczamy około 5 ml żelu.
Teraz zaczynamy przygotowania części sterylnej, i teraz trzeba trzymać się ścisłych reguł. Przed założeniem sterylnych rękawic należy dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. Następnie wyjąć z opakowania pierwszą rękawicę i nałożyć ją na dłoń, dotykając drugą ręką ograniczonej powierzchni produktu (za mankiet). Czynność powtórzyć w przypadku drugiej rękawiczki. Po nałożeniu rękawic usunąć ewentualny nadmiar środka pudrującego np. za pomocą nasączonego gazika. Od tego momentu nie dotykacie nic innego poza sprzętem. Wyjmujemy cewnik z opakowania i chwytamy tak aby nie miał szans niczego dotknąć poza naszymi rękoma. Możemy złapać wyjście cewnika w mały palec i serdeczny, a wejście cewnika łapiemy w kciuk i wskazujący bo musimy poruszać wejściem cewnika. Na wejście cewnika nakładamy żel i rozprowadzamy go po całej końcówce. Jeśli nie mamy to polewamy chociażby solą fizjologiczną, bo nie polecam umieszczać cewnika bez nawilżenia go. Łapiemy cewkę rozszerzamy ją i powoli wprowadzamy wejście cewnika, u kobiet nie wyczujecie oporu w trakcie zakładania cewnika, u mężczyzn będzie on wyczuwalny i może również uniemożliwić wam wprowadzenie cewnika dalej nie pchamy na siłę bo uszkodzimy prostatę albo wywołamy krwawienie, a do tego będzie okropnie boleć. Po wprowadzeniu cewnika poczujemy ucisk w pęcherzu i oczywiście poleci mocz, strzykawką uszczelniamy cewnik. I w tym momencie mamy już założony cewnik sterylnie i bezpiecznie.
Cewnika nie należy trzymać dłużej niż 7 dni i codziennie obserwować jeśli pojawią się jakiekolwiek zmiany należy go wyjąć.
Na koniec powiem jeszcze tylko co grozi jeśli cewnik założymy błędnie, albo nie sterylnie. Zakładając cewnik który nie jest sterylny wprowadzamy bakterie do pęcherza które lubują się w tamtym środowisku, wywołamy tym ostre zapalenie pęcherza i wtedy już będziemy musieli nosić pieluchy na stałe napewno. Jeśli w przypadku mężczyzn będziemy wpychać cewnik a siłę możemy doprowadzić do uszkodzenia cewki moczowej.
I to tyle mama nadzieję, że dzięki temu nie będziecie mieli przykrych konsekwencji zakładania cewnika.
#cewnik #bezpieczenstwo #jakzakladac #medyczne